Ostatnimi czasy namnożyło się wiele giełd ładunków, zwanych również czasami giełdami transportowymi. Pojawia się więc pytanie czy warto korzystać z ich usług. Generalnie mamy kilka grup giełd, które możemy podzielić wg różnych kryteriów: płatne, niepłatne, płatne dla firmy transportowej , niepłatne dla klienta, i niepłatne ogółem. Inny podział to giełdy zamknięte i półotwarte, otwarte, te pierwsze dopuszczają do udziału tylko zarejestrowanych uczestników, półotwarte dopuszczają np. tylko dostęp dla klientów oferujących ładunki i otwarte dostępne w pełni dla wszystkich stron. Jeszcze inny podział to na giełdy z obsługą transakcji i bez obsługi transakcji. Jak tu wybrać? Co się opłaca?
Opłaty

Na pozór giełdy ładunków płatne powinny przegrywać z bezpłatnymi, wydawać by się mogło, że tak być musi. Niestety nie jest tak dobrze. Obsługa giełdy kosztuje i należy wziąć pod uwagę ten fakt. Jeżeli giełda jest darmowa tzn. że będzie miała słabszą obsługę. Cudów nie ma, nikt nam nie zafunduje za darmo dostępu do pełnych usług, bo nikt do interesu dopłacać nie będzie. giełda Z drugiej strony wysokie opłaty powodują, że pewne giełdy zamykają się przed mniejszymi firmami, których nie stać na systematyczne opłacanie dostępu do giełdy. Stosowane są również coraz częściej warianty mieszane, w których niski abonament, jest rekompensowany reklamami i zgodą użytkowników na otrzymywanie reklam na e-mail. Inną formą są długie okresy darmowego testu serwisu przez nowych użytkowników. Generalnie jednak pamiętać należy, że zawsze musimy zapłacić, w tej lub innej formie, za to co zamawiamy. Do nas należy tylko wybór czy płacimy mało za małe usługi, czy płacimy więcej (w różnej formie) za więcej.
Dostęp do serwisu

Czy lepszy jest serwis otwarty czy zamknięty? Znowu zależy od tego czego szukasz. Pewnych ładunków, ale za niskie stawki? Wybierz serwis zamknięty. Różne trasy, różne ładunki, ale za bardziej godziwe stawki oferuje Ci serwis otwarty. Troszeczkę większą pewność obrotu gospodarczego(?) -wybierz giełdę ładunków zamkniętą. Możliwość niespodziewanych zysków- kieruj się w stronę giełdy otwartej.No i popatrz jaki dostęp mają Twoi klienci (czytaj ile zapłacą)- im mniej tym lepiej! Jeżeli szukasz wolnych ładunków patrz ile zapłacą firmy oferujące ładunki, jeżeli szukasz wolnych pojazdów patrz ile zapłacą firmy transportowe.
Zaawansowane usługi

Szersze usługi na giełdzie transportowej to przeważnie większe opłaty. Tak z pewnością jest na giełdach obsługujących transakcje między klientami. Niestety za tą usługę musisz zapłacić. Opłaci Ci się to tylko. jeżeli jesteś mocnym graczem. Płotka zostanie połknięta. Ponadto potrzebujesz wtedy zwiększonej i zaufanej obsługi biurowej nie jest to więc zajęcie dla firmy, w której wszyscy robią wszystko…
Inne usługi

Niektóre giełdy wzbogacają swoją ofertę o usługi firm wspomagających biznes, jak giełdy długów czy pomoc prawną. Nie jest to jednak standard. Warto jednak się zainteresować czy giełda ładunków oferuje taką funkcjonalność, gdyż jest to istotny element wspomagający Twój biznes. Zazwyczaj próba niezależnego pozyskania firmy windykacyjnej czy obsługi prawnej będzie dla Twojej firmy droższa.