1900 r.
W Kawodrzy Górnej rozpoczyna swą działalność edukacyjną szkoła elementarna, początkowo pod nadzorem władz rosyjskich. Szkoła otrzymuje siedzibę w nowym murowanym budynku.
1918 r.
Następują zmiany w szkolnictwie polskim – opiekę nad szkołą zaczyna sprawować komitet o nazwie „Opieka szkolna”, w skład którego wchodzą: nauczyciel i dwóch gospodarzy.
1921 r.
Kierownictwo szkoły obejmuje nowa osoba – p. Szymon Respondek. Szkoła liczy wtedy 120 uczniów. Większość dzieci nie uczęszcza regularnie do szkoły, choć obowiązuje „przymus szkolny” i kara finansowa za łamanie tego przepisu.
1923 r.
Powstaje w szkole biblioteka, która posiada 250 książek.
1931 r.
Następuje zmiana organizacyjna szkoły – powstaje dwuklasówka. Do szkoły uczęszcza 150 dzieci.
1933 r.
Kolejna zmiana organizacyjna – powstaje trzecia klasa.
1937 r.
Przemianowanie szkoły na Publiczną Szkołę Powszechną II stopnia. Liczba dzieci wynosi 280.
1939 – 1945 r.
Okupacja. Wieś znajduje się w granicach Generalnej Guberni. Działa tu ruch oporu. Przez całą wojnę dzieci uczą się w szkole oficjalnej i uzupełniają naukę na tajnych kompletach. Jedna z nauczycielek – Weronika Plucińska prowadzi tajną drukarnię. Gestapo likwiduje drukarnię, aresztuje nauczycielkę i osadza w więzieniu przy ulicy Kilińskiego. W 1943 nauczycielka umiera.
1946 r.
Mieszkańcy wsi przystępują do budowy drugiego budynku szkolnego – drewnianego baraku, który może pomieścić 3 sale lekcyjne.
1947 r.
Kierownikiem szkoły zostaje pan Henryk Judziński, który będzie pełnił te obowiązki, aż do 1969.
1969 r.
Wreszcie spełnia się marzenie mieszkańców Kawodrzy Górnej, zostaje ukończona budowa szkoły. Budynek powstał z funduszy państwowych, dotacji zakładu opiekuńczego (Kopalnia Rudy Żelaza „Barbara”) i przy współudziale ludności. Przeprowadzka do nowego budynku szkoły zbiega się w czasie ze zmianą na stanowisku kierowniczym – nowym dyrektorem zostaje mgr Henryk Graczyk.
1970 r.
Szkole zostaje nadane imię Marii Konopnickiej.
1973 r.
Na dyrektora szkoły zostaje powołana mgr Janina Małczak.
1977 r.
Kawodrza Górna zostaje przyłączona do Częstochowy , a szkoła staje się szkołą miejską o numerze 47.
1986 r.
Stanowisko dyrektora obejmuje mgr Grażyna Kucharska. W szkole i jej otoczeniu prowadzone są prace remontowe, wyposaża się szkołę w sprzęt i pomoce naukowe. Działalność prowadzi wiele kół i organizacji uczniowskich.
1992 r.
Obowiązki dyrektora przejmuje mgr Renata Anioł. W otoczeniu szkoły powstają nowe boiska sportowe, plac zabaw dla dzieci młodszych. Zostaje przeprowadzony remont klas lekcyjnych, biblioteki, świetlicy, gabinetu medycznego, sanitariatów. Dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach plastycznych, muzycznych, sportowych, teatralnych, mogą uczyć się dwóch języków obcych i informatyki.
1999 r.
W związku z reformą oświaty szkoła staje się sześcioletnią Szkołą Podstawową.
2000 r.
Jubileusz stulecia szkoły. W czerwcu 2000 roku świętowaliśmy wraz z naszymi przyjaciółmi- mieszkańcami Kawodrzy, przedstawicielami władz lokalnych i zaprzyjaźnionych szkół i organizacji stulecie naszej szkoły. Było to przedsięwzięcie na olbrzymią skalę, bo i okazja po temu była jedyna w swoim rodzaju. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice w miarę swoich możliwości i umiejętności przyczynili się do tego, że święto to było świętem nie tylko szkoły, ale całej Górnej Kawodrzy.