ROK SZKOLNY 2019/2020
Warsztaty kulinarne „Zdrowe drugie śniadanie”
W roku szk. 2019/2020 kontynuowane są działania podejmowane w ramach promocji zdrowia. Do najważniejszych można zaliczyć:
- Realizację kolejnej Edycji Programu „Trzymaj formę” w ramach którego uczniowie klas 4, 5, 6 przyrządzają surówki owocowe i warzywne oraz kanapki. Uczniowie klas młodszych wzięli udział w międzyszkolnym lekkoatletycznym turnieju sportowym „Lekkoatletyka dla każdego”, w którym zajęli II miejsce
- Klasy 1, 2 3 realizują program „Zdrowo jem, więcej wiem”, w ramach którego prowadzone są zajęcia sportowe, żywieniowe oraz pedagogizacja rodziców
- W ramach działalność SKKT obywają się rajdy piesze i marsze na orientację z udziałem dzieci i nauczycieli. Odbył się również jeden rajd rowerowy klasy VII b trasa Częstochowa – Olsztyn
- Szkoła bierze udział w unijnym projekcie „Owoce i warzywa w szkole”. Dzieci w ramach realizacji programu bezpłatnie otrzymują owoce, warzywa, soki.
- Dzieci objęte są programem Agencji Rynku Rolnego „Mleko dla szkół” Każdy uczeń miał możliwość nieodpłatnego, codziennego wypicia w szkole 0,25l mleka świeżego w kartonikach, jednorazowego użytku.
- Klasa III uczestniczyła w tygodniowej zielonej szkole w Jodłówce Tłuchowskiej. W ramach zajęć odbywały się wycieczki rekreacyjne i zajęcia sportowe.
- Uczniowie klasy VII przeprowadzili w szkole ankietę dotyczącą nawyków żywieniowych „Moje zdrowe drugie śniadanie” . Kontrola dotyczyła jakości śniadań przynoszonych przez dzieci z uwzględnieniem wartości odżywczych, zbilansowanej diety oraz ograniczenia spożywania żywności typu chipsy, słodzone napoje gazowane, fast-foody. Działania zmobilizowały i zachęcały uczniów do systematycznego przygotowywania zdrowych drugich śniadań. Indywidualne kontakty z rodzicami niektórych uczniów przyczyniły się do większej świadomości potrzeby przygotowywania dzieciom posiłków szczególnie dla uczniów w klasach młodszych
- Uczeń klasy VII b Kuba Balsamski w dniu 19.11.19 brał udział w Olimpiadzie wiedzy o HIV/AIDS zorganizowaną przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Częstochowie
- Szkoła realizuje program „Bieg po zdrowie” – program antynikotynowej edukacji zdrowotnej opracowany przez Główny Inspektorat San itarny dla klas
- Przeprowadzono lekcje wychowawcze z uczniami oraz pedagogizację rodziców.
- Działania w zakresie promocji zdrowia obejmują nie tylko uczniów ale również nauczycieli. Trzy nauczycielki ukończyły wieloetapowy kurs doskonalący „Zatrzymaj się… weź świadomy oddech…-jak uważnie radzić sobie ze stresem?” połączony z warsztatami w Regionalnym Ośrodku Metodyczno-Edukacyjnym „Metis” w Katowicach.
ROK SZKOLNY 2018/2019
Seminarium „Jak uczy się mózg?”
Wizyta w Zespole Szkół Gastronomicznych
Sukcesy kulinarne uczniów kl. IV a
XXX Karnawałowe Marsze na Orientację – 12 stycznia 2019 r.
Światowy Dzień Mycia Rąk - 12 października 2018 r.
ROK SZKOLNY 2017/2018
Rajd rowerowy – 10 czerwca 2018 r.
Wycieczka rowerowa – 5 czerwca 2018 r.
XLVII Marsze na Orientację im. B. Rychlik - 19 maja 2018 r.
Wycieczka turystyki kwalifikowanej w Beskid Mały - 21 kwietnia 2018 r.
Dzień Zdrowia – 11 kwietnia 2018 r.
Powiatowy Konkurs Kulinarny „Zdrowie na Talerzu”
XXVIII Miejska Impreza na Orientację „MIMINO 2018″ - 10 marca 2018 r.
XVIII Rajd Bałwankowy - 3 marca 2018 r.
„Zimowy spacer po Jurze” - 8 luty 2018 r.
„Zimowy spacer po Jurze” - 29 stycznia 2018 r.
Zajęcia w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego”
XXIII Andrzejkowo – Mikołajkowe Marsze na Orientację – Konopiska – 2 grudnia 2017 r.
Event sportowy w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego!”
Badanie uczniów w ramach programu edukacyjnego „Lekkoatletyka dla każdego!”
XLIV Jesienne Marsze na Orientację - 28 października 2017 r.
XLIV Złaz Turystyczny „Pieczenie ziemniaka” - 7 października 2017 r.
Wycieczka turystyki kwalifikowanej – 30 września 2017 r.
XVII Międzyszkolne Marsze na Orientację „InOMANIA” – 23 września 2017 r.
Pieszy rajd „Powitanie szkoły” – 9 września 2017 r.
ROK SZKOLNY 2016/2017
1. Pieszy rajd „Powitanie szkoły” - 10 września 2016 r.
2. XVI Międzyszkolne Marsze na Orientację „InOMANIA” - 17 września 2016 r.
3. Wycieczka turystyki kwalifikowanej – Beskid Śląski - 24 września 2016 r.
4. Wycieczka turystyki kwalifikowanej – Beskid Śląski – 22 października 2016 r.
5. Jesienne Marsze na Orientację – Lgota – 5 listopada 2016 r.
6. XXII Andrzejkowo Mikołajkowe Marsze na Orientację – Konopiska – 3 grudnia 2016 r.
ROK SZKOLNY 2015/2016
Aktywne przerwy
W Naszej szkole od połowy kwietnia ruszył program „Aktywne przerwy”. Celem naszego działania jest dbanie o zdrowie psychiczne i fizyczne naszych dzieci. Podopieczni uczą się łatwych kroków tanecznych oraz aerobiku.
Taneczne przerwy cieszą się zainteresowaniem. Dzięki takiej aktywności fizycznej dzieci nie nudzą się na przerwach i jednocześnie dostają dużo pozytywnej energii. 15 minutowa przerwa w rytmach muzyki upływa w bardzo szybkim i wesołym tempie. Niedawno narodziła się nowa idea. Mianowicie osoby, wyrażające chęć będą mogły zostać animatorem takiej przerwy.
II Miejski Konkurs Recytatorski „Recepta na zdrowie”
Paulina Kwec uczennica kl.III B zajęła III miejsce oraz Amelia Kupczak również uczennica kl.III B otrzymała wyróżnienie w II Miejskim Konkurie Recytatorskim „Recepta na zdrowie” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy pana Krzysztofa Matyjaszczyka .
Dzień zdrowia
W dniu 15. kwietnia 2016r. uczniowie naszej szkoły obchodzili Dzień Zdrowia. Tegoroczne hasło WHO brzmi: „Pokonaj cukrzycę”
Hasło związane jest z faktem, że w bieżącym roku Światowa Organizacja Zdrowia podejmuje działania mające na celu promocję wiedzy o cukrzycy, o sposobach jej wykrywania i leczenia oraz minimalizowaniu ryzyka wystąpienia tej choroby.
W naszej szkole świętowanie rozpoczęliśmy od występów artystycznych przygotowanych przez uczniów z klas: 2a, 3a i 3b. Następnie najmłodsi uczniowie uczestniczyli w konkursach, quizach i zagadkach dotyczących promocji zdrowia. Potem wszyscy mogliśmy degustować zdrowy deser przygotowany przez panią kucharkę. Na zakończenie – wszyscy chętni mogli aktywnie spędzić przerwę przy muzyce i tańcu.
Dzień Zdrowia koordynowały panie: Renata Anioł, Agnieszka Leszcz-Krysiak, Edyta Spałek, Anna Szumlińska oraz Dorota Szymocha.
XLI Marsz na Orientację „Wiosenny Kompas”
16 kwietnia pięciu chłopców z klasy VI i IV pod opieką pani M.Kwiatkowskiej uczestniczyło w XLI Marszach na Orientację „Wiosenny Kompas”.
Tym razem pogoda sprzyjała wędrowcom. Terenem zmagań zawodników były lasy położone na wschód od zalewu Pająk.
Starsi chłopcy startowali w kategorii TD, młodsi w TP. Antek Kędzierski i Radek Skórka zdobyli trzecie miejsce w swojej kategorii – gratulujemy.
Na podsumowaniu tej imprezy odebraliśmy też gratulacje i dyplom dla Naszego Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego za zajęcie III miejsca W Kategorii TD w Drużynowym Pucharze Regionalnego Oddziału PTTK w Częstochowie w Marszach na Orientację w Edycji 2015, oraz dyplom dla Hani Warońskiej za wysokie – XII miejsce w klasyfikacji indywidualnej w tym Pucharze.
Rajd Młodzieżowy
W sobotę 9 kwietnia ośmioro uczniów, dwoje rodziców oraz panie J.Zaskórska i M.Kwiatkowska uczestniczyli w Rajdzie Młodzieżowym organizowanym przez SKKT PTTK Azymut przy IX LO im.C.K.Norwida i Regionalny Oddział PTTK przy finansowym wsparciu Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM w Częstochowie.
Udział w tej imprezie turystycznej planowało prawie 30 osób, ale pogoda nie sprzyjała w tę sobotę wędrowcom.
Odważni, albo uparci, a może nierozsądni przeszli skróconą z 13 do 8 kilometrów trasę z Apolonki przez Góry Gorzkowskie do Złotego Potoku w deszczu, który nawet na chwilę nie przestawał padać.
W deszczu odbyło się także pieczenie kiełbasek i przyspieszone zakończenie rajdu.
Warsztaty kulinarne w kl. III a
9 marca uczniowie w kl. III a odbyły się warsztaty zdrowego gotowania. Uczniowie pod opieką p. Renaty Anioł i Magdaleny Lankamer – Bubacz upiekli czekoladowe ciasto z czerwone fasoli. Ciasto jest wilgotne, niskokaloryczne i na dodatek bezglutenowe.
Składniki na keksówkę lub małą formę:
- Czerwona fasola konserwowa – 2 puszki
- Gorzka czekolada – 1/2 tabliczki
- Dojrzałe banany – 2 sztuki
- Suszone daktyle – 50g
- Kakao – 4 łyżki
- Jaja – 3 sztuki
- Soda oczyszczona – 1 i 1/2 łyżeczki
- Fasolę odsącz i dokładnie opłucz na sitku.
- Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej.
- Fasolę, daktyle i banany przepuść przez maszynkę do mielenia (na jak najmniejszych
Sposób przygotowania:
- Fasolę odsącz i dokładnie opłucz na sitku.
- Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej.
- Fasolę, daktyle i banany przepuść przez maszynkę do mielenia (na jak najmniejszych oczkach) lub ewentualnie zmiksuj blenderem (ale to potrwa zdecydowanie dłużej). Ma powstać gładkie i jednolite puree.
- Do masy dodaj kakao, rozpuszczoną czekoladę, jaja oraz sodę oczyszczoną.
- Masę przelej do formy wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w temp. 180 stopni C przez 50 minut.
Ciasto zostało przełożone domowym dżemem jagodowym co fajnie przełamało mocny czekoladowy smak.
Wartość odżywcza porcji 1/10 formy:
- Energia: 208 kcal
- Białko: 11 g
- Tłuszcz: 5 g
- Węglowodany: 29 g
- Błonnik pokarmowy: 6 g
- Cholesterol: 64,8 mg
Czekoladowe ciasto z fasoli jest dobrym źródłem:
- Składników mineralnych: potasu, magnezu, żelaza, cynku;
- Witamin: kwasu foliowego, B1, B2, B6, B12;
X Walentynkowe Marsze na Orientację
13 lutego rozpoczęliśmy sezon wędrówek Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego.
Pięcioro uczniów z klas czwartych i szóstych pod opieką Pani M. Kwiatkowskiej – Klimek wzięło po raz pierwszy udział w marszach na orientację.
Ich „pierwszy krok” przypadł na X Walentynkowe Marsze na Orientację, które już tradycyjnie odbywają się w naszym mieście. Terenem zmagań w tym roku było Zawodzie.
Uczestnicy z naszej szkoły tym razem wędrowali pod bacznym okiem przewodniczki, korzystając z Jej wiedzy i doświadczenia. Następnym razem sami zmierzą się z mapą i terenem.
A tak przy okazji – znaleźliśmy wiosnę
XIX Rajd Parasolowy
Dnia 21 listopada 2015 r. wybraliśmy się na kolejną imprezę turystyczną - XIX Rajd Parasolowy. Do pokonania mieliśmy tylko 8 km. Trasa rozpoczynała się na parkingu przy klasztorze w Wancerzowie, prowadziła przez miejscowości: Cegielnia i Przybyłów. Meta rajdu znajdowała się w szkole w Witkowicach. Do Wancerzowa podróżowaliśmy autokarem wraz z naszym ulubieńcem – pieskiem Bandziorem. Nasi uczniowie – 10 osób z klas drugich, czwartych i piątych wędrowało dzielnie, pomimo chłodnej, pochmurnej czasami deszczowej pogody. Towarzyszyło nam również dwoje rodziców. W czasie marszu mieliśmy okazje fotografować nasze kolorowe parasole i wyśmienite humory. Po drodze mogliśmy chwilę odpocząć, aby nabrać sił na dalszą wędrówkę. Wszyscy uczestnicy rajdu dotarli do mety w Witkowicach, gdzie przywitał nas Bandziorek. W szkole przygotowane były różne atrakcje. Po zjedzeniu smacznych kiełbasek z chlebem i gorącą herbatką dzieci brały udział w różnych konkursach, loteriach i zabawach. III miejsce zdobyła Julia Kuban uczennica kl. II b w konkursie pt. „Najciekawszy parasol”, a wyróżnienie w konkursie plastycznym „Jesienny parasol” zdobyła również uczennica klasy II b Ola Długosz . Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy autokarem do Częstochowy.
XLII Złaz Turystyczny ‚Pieczenie ziemniaka”
W sobotę, 10 października 30 uczniów pod opieką trójki rodziców i jednej babci oraz pani A. Leszczyńskiej, p. A. Kieszczyńskiej-Koffel i p. M. Kwiatkowskiej – Klimek uczestniczyło w XLII Złazie Turystycznym “Pieczenie ziemniaka”. Złaz zorganizowali: SKKT PTTK “AZYMUT” przy IX LO im. C.K. Norwida oraz Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie.
Przewodnik poprowadził naszą grupę z Kusiąt przez Góry Towarne, rynek w Olsztynie, Sokole Góry do mety na „Suchym Zalewie”.
Wzięliśmy udział w kilku konkursach sprawnościowych i ziemniaczanych. Radek Skórka zdobył nagrodę w konkursie na ziemniaka w kształcie kuli o promieniu 3 cm.
Pogoda pomimo zimna była wspaniała, słońce prowadziło nas przez całą trasę złazu.
Wyprawa rowerowa kl. II a
5 września 2015r. odbyła się druga wyprawa rowerowa klasy II „a”. Idzie nam coraz lepiej tym razem pokonaliśmy 12 km. Odwiedziliśmy Rezerwat Zielona Góra w Kusiętach z przepiękną jaskinią. Na koniec przyszedł czas na posiłek w stadninie koni „Pegaz”.
ROK SZKOLNY 2014/2015
Aktywni również w wakacje!
W trzy dni do Krakowa 180 km – to następne osiągnięcie naszych uczniów, rodziców i nauczycieli. Wspaniała wyprawa przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską z pięknymi zamkami na trasie. Bywało ciężko. Wszystko zrekompensowały widoki w dolinie Prądnika. Jest powszechnie uznawana za najładniejszą dolinę całej Jury. Do największych jej atrakcji należą: Zamek w Pieskowej Skale i Zamek w Ojcowie, skały, m.in. Maczuga Herkulesa, Skały Wernyhory, Igła Deotymy, Panieńskie Skały, Rękawica, Łaskawiec, Brama Krakowska. Kaplica „Na Wodzie”. Wszytko widzieliśmy!!!!!
Rowerowa wyprawa kl. I a
1 czerwca 2015r. dzieci z klasy I „a” wraz z wychowawczynią Agnieszką Leszcz-Krysiak wybrały się na swoją pierwszą wyprawę rowerową. Jak widać mali rowerzyści byli profesjonalnie przygotowani i pokonali wspólnie trasę 10 km. W przerwach czekało na nich wiele atrakcji: poszukiwanie skarbów, składanie balonowych zwierzątek i inne fascynujące gry i zabawy. Na koniec wyprawy zasłużona nagroda- pyszne lody.
X Marsze na Orientację z Koziołkiem Matołkiem
30 maja 2015 r. odbyła się kolejna impreza turystyczna – marsze na orientację. Organizatorem imprezy był SKT-R PTTK „Wędrowniczek” przy Zespole Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzydlowie oraz SKKT PTTK „AZYMUT” przy IX LO im. C.K. Norwida.
Terenem zmagań były lasy w okolicy Skrzydlowa. Nasi uczniowie – 19 osób z klas drugich startowało w w kategorii PK ( z przewodnikiem) i 7 uczniów w kategorii TD. Wyposażeni w mapy i kompasy musieli samodzielnie znaleźć trasę wyznaczoną w lesie oraz specjalnie oznaczone punkty na tej trasie w jak najkrótszym czasie. Dodatkową atrakcją była kategoria Mini INO, polegająca na odszukaniu 23 ukrytych punków na terenie wokół szkoły w jak najkrótszym czasie.
I miejsce w kategorii TD zajęły: Zofia Warońska, Zuzanna Olasek, Emilia Krajewska.
III miejsce w kategorii TD zajęli: Kacper Adasiewicz i Kamil Dembczyk.
IV miejsce w kategorii TD zajęły: Hanna Warońska i Wiktoria Deska.
Wyróżnione dzieci otrzymały dyplomy i nagrody.
Opiekę nad uczniami sprawowały: M. Kwiatkowska – Klimek, M. Lankamer – Bubacz i J. Zaskórska.
Pełni wrażeń i zadowoleni ze swoich sukcesów uczestnicy rajdu wrócili do Częstochowy.
Rajd Młodzieżowy w Złotym Potoku
18 kwietnia wzięliśmy udział w Rajdzie Młodzieżowym zorganizowanym przez SKKT PTTK „Azymut” przy IX L. O.im. C. K. Norwida w Częstochowie i Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie. W marszu wzięł0 udział 31 osób z naszej szkoły. Mieliśmy do pokonania 12 km na trasie Żarki – Ostrężnik – Złoty Potok. Meta Rajdu zlokalizowana była koło „Harcówki”- w Złotym Potoku. Uczestnicy na mecie otrzymali: barwną plakietkę, porcję kiełbasy. Mogli również wziąć udział w konkursach, grach i zabawach ruchowych.
Wiosenne kanapki klasy 1B
Co dzieci z klasy 1B jedzą na śniadanie? Najczęściej sięgają po kanapkę, na której układają swoje ulubione dodatki. Kanapki wcale nie muszą być nudne, można je robić prawie z wszystkiego i kłaść na nie wszystkie warzywa i nowalijki. Ja najbardziej lubię kanapki z warzywami zwłaszcza wiosną mówi Natalka. Moja mama robi najlepsze kanapki, a szczypiorek mam już w ogródku. Smaczny i szczypiący – chwali się Oliwier.
Światowy Dzień Zdrowia
W dniach 13-14 kwietnia w naszej szkole odbyły się dni zdrowia.
W poniedziałek odbyły się kolejne warsztaty kulinarne, w których uczestniczyli uczniowie klasy IV a pod opieką pani Renaty Anioł i Małgorzaty Kwiatkowskiej- Klimek. Dzieci pod kierunkiem Pani kucharki Doroty Szymochy przygotowały z mleka twarożek.
We wtorek uczniowie z wszystkich klas obejrzeli inscenizację w wykonaniu klasy I a i IV a pod tytułem „Zdrowym być…” Uczestniczyli w pokazie tańca i w warsztatach tanecznych prowadzonych przez szkołę tańca Step By Step. Na zakończenie odbyła się degustacja kanapek z przygotowanym dzień wcześniej twarożkiem i warzywami. Uczestnicy warsztatów częstowali przygotowanymi przez siebie smakołykami koleżanki i kolegów, ich rodziców oraz nauczycieli.
Dni zdrowia zorganizowały : pani Renata Anioł, Agnieszka Leszcz-Krysiak, Małgorzata Kwiatkowska-Klimek.
XL Marsze na Orientację „Wiośnie na spotkanie”
W sobotę 11 kwietnia uczennice naszej szkoły pod opieką pani M.Kwiatkowskiej – Klimek i pani A. Szewczyk uczestniczyły w XL Marszach na Orientację „Wiośnie na spotkanie”
Organizatorami tej imprezy był Regionalny Oddział PTTK, SKKT PTTK Azymut przy IX LO im. C. K. Norwida. Współorganizatorem była też Szkoła Podstawowa nr 39 w Częstochowie, gdzie była baza imprezy. Z tej szkoły wyruszały w miasto z fragmentem planu miasta zespoły w poszukiwaniu trasy i punktów kontrolnych. Te Marsze zaliczane są do II. Rundy Pucharu Województwa Śląskiego w Marszach na Orientację i do Drużynowego Pucharu Regionalnego, zjechało się więc wielu uczestników z różnych stron. Uczestniczyły w tej imprezie dzieci, nawet jeden przedszkolak i ludzie baaardzo dorośli, nawet weterani z siwymi głowami, ale z chęcią uczestniczenia w sportowej rywalizacji.
Dziewczyny z naszej szkoły startując w trzech trzyosobowych zespołach w kategorii TD zdobyły trzy równorzędne pierwsze miejsca w swojej kategorii.
VII Zimowy Marsz na Orientację „Zimno 2015″
31 stycznia 2015 r. w naszej szkole gościliśmy uczestników VII Zimowego Marszu na Orientację „Zimno 2015“. Organizatorem marszu był Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie, SKKT PTTK “Azymut” przy IX LO im. CK Norwida oraz SKKT PTTK przy Szkole Podstawowej nr 47 w Częstochowie.
Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów z klas IV i VI w trzech dwu i trzyosobowych drużynach. Dwie z nich zajęły II i III miejsce w swojej kategorii – TD. Otrzymali oni nagrody i dyplomy.
Współorganizowały i opiekowały się wszystkimi uczestnikami zapewniając im bezpieczeństwo w szkole i na trasie marszu panie: A. Kieszczyńska – Koffel, A. Szewczyk, M. Lankamer – Bubacz, R. Anioł, M. Kwiatkowska – Klimek i J.Lewicka. O posiłek i gorącą herbatkę dla zmarzniętych zawodników zadbała niezastąpiona w kuchni pani Dorota Szymocha.
Miło nam poinformować, że w dniu 1 stycznia 2015 roku otrzymaliśmy Śląski Certyfikat Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Certyfikat został przyznany na okres 1 stycznia 2015 – 31 grudnia 2017 r.
XX Andrzejkowo – Mikołajkowe Marsze na Orientację
29 listopada odbyły się XX Andrzejkowo – Mikołajkowe Marsze na Orientację. Organizowali je Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie oraz SKKT przy Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Konopiskach.
Dla nas to były ostatnie w tym roku zawody – marsze w poszukiwaniu punktów kontrolnych, z mapą, kompasem i deszczem w zimnym, jesiennym lesie.
Tym razem nie zdobyliśmy nagród, ale mimo to bawiliśmy się jak zwykle nieźle. W marszu uczestniczyło ośmioro uczniów z klas IV – VI pod opieką pani M. Kwiatkowskiej.
XLI Jesienne Marsze na Orientację
8 listopada 2014r. odbyła się kolejna impreza turystyczna – marsze na orientację. Organizatorami byli Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie oraz SKKT PTTK „Azymut” przy IX LO im. C.K. Norwida i Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kalei. Tym razem impreza odbyła się w lesie w okolicy Kalei. 11 uczniów z klas czwartych, piątych i szóstych pod opieką p. M. Kwiatkowskiej startowało w trzech drużynach w kategorii TD. Współzawodniczyli ze swoimi rówieśnikami oraz gimnazjalistami. Wyposażeni w mapy i kompasy musieli samodzielnie znaleźć trasę wyznaczoną w lesie oraz specjalnie oznaczone punkty na tej trasie w jak najkrótszym czasie. Dodatkowym utrudnieniem była pogoda. Niestety deszcz na zmianę z mżawką i mokry, wręcz bagnisty miejscami teren nie ułatwiały zadania.
Wycieczka turystyki kwalifikowanej w Beskid Śląski – 25 października 2014 r.
Dnia 25 października 2014 r. wybraliśmy się grupą 8 osobową na wycieczkę turystyki kwalifikowanej w Beskid Śląski. Jadąc autokarem mogliśmy podziwiać piękno krajobrazu Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego. Gdy dojechaliśmy na miejsce startu na Przełęczy Salmopolskiej położonej 934m n.p.m. wyruszyliśmy na wędrówkę czerwonym szlakiem, który poprowadził nas przez Grabową, Kotarz oraz Przełęcz Karkoszczonkę do schroniska PTTK na Klimczoku 1117m n.p.m. Tam mogliśmy chwilę odpocząć i zjeść ciepły posiłek, a także porzucać się śnieżkami z pierwszego śniegu. Następnie ruszyliśmy w dalszą drogę schodząc w dół szlakiem zielonym, który prowadził nas do miejscowości Szczyrk Biła, gdzie była meta wycieczki. Na miejscu potwierdziliśmy zdobyte punkty regulaminowe ( 20) i uzupełniliśmy książeczki GOT . Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy wieczorem do domu.
Wycieczka turystyki kwalifikowanej w Beskid Śląski
Dnia 27 września 2014 r. po raz pierwszy w tym roku szkolnym wybraliśmy się na wycieczkę turystyki kwalifikowanej w Beskid Śląski. Nasza turystyczna 25 osobowa gromadka nie przestraszyła się brzydkiej, pochmurnej pogody i wyruszyła na wędrówkę. Trasa rozpoczynała się w miejscowości Wisła Głębce położonej 550 m n.p.m. i prowadziła szlakiem niebieskim do schroniska PTTK na Stożku 960 m n.p.m. W schronisku odpoczęliśmy, zjedliśmy ciepły posiłek i potwierdziliśmy wejście na Stożek pamiątkowymi pieczątkami. Następnie ruszyliśmy w dalszą drogę szlakiem czerwonym, który doprowadził nas do schroniska w Soszowie Wielkim 886 m n.p.m. Po krótkim postoju poszliśmy zielonym szlakiem do miejscowości Wisła Jawornik 460 m n.p.m., gdzie była meta wycieczki. Na miejscu mogliśmy potwierdzić zdobyte punkty regulaminowe ( 21 ) i uzupełnić książeczki GOT. Zmęczeni, zabłoceni, ale pełni wrażeń wróciliśmy autokarem do Częstochowy.
XIV Międzyszkolne Marsze na Orientację „InOmania”
20 września 2014 r. – w lasach położonych przy drodze Częstochowa – Skrajnica. Odbyły się XIV Międzyszkolne Marsze na Orientację „InOMANIA”
Organizatorami byli:Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie i SKKT PTTK „Azymut” Przy IX LO im. C.K.Norwida przy finansowym wsparciu Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta w Częstochowie. W marszach uczestniczyło 11 uczniów z naszej szkoły, z klas IV-VI pod opieką pani M.Kwiatkowskiej –Klimek.
Były to zawody przeprowadzone w tradycyjnej formie Marszy na Orientację – uczestnicy otrzymali na starcie mapę z zaznaczonymi punktami kontrolnymi. Celem zawodników było odnalezienie właściwych punktów w terenie, potwierdzenie ich na karcie startowej i powrót na linię mety w określonym limicie czasu.
Była to impreza o zróżnicowanej skali trudności, można było zdobyć 2 pkt. do Odznaki Imprez na Orientację.
Jedna z naszych drużyn, czteroosobowa, mieszana składająca się z uczniów klasy IV- Mikołaj, V – Dominika i Roksana oraz VI – Piotr zdobyli w kategorii TD II miejsce.
XXI Rajd Oddziałowy „Powitanie szkoły”
W sobotę, 6 września2014r wyruszyliśmy na trasę XXI Rajdu Oddziałowego „POWITANIE SZKOŁY”, rozpoczynając w ten sposób jesienny sezon wędrówek. Wybraliśmy dziesięciokilometrową trasę z Blachowni przez Błaszczyki do Źródła Św. Huberta w lasach w okolicy Cisia.
Meta rajdu zlokalizowana była w gościnnych progach SP nr 11 w Częstochowie przy ul. Festynowej. Na mecie otrzymaliśmy jak zwykle coś do naszycia – barwną plakietkę, coś do zjedzenia – porcję kiełbasy na ognisko i los na loterię. Chętni i mający jeszcze siły mogli startować w konkursach, grach i zabawach ruchowych, plastycznych i umysłowych.
W tym inauguracyjnym rajdzie naszą szkołę reprezentowała silna grupa w składzie 42 uczniów i 7 rodziców oraz 5 nauczycieli i pan Dyrektor. Przez całą imprezę dopisywała nam słoneczna pogoda i wyśmienite humory.
ROK SZKOLNY 2013/2014
KONKURS „ZDROWIE NA TALERZU”
Tomasz Kuśmierski i Marcel Chrzuszcz oraz Karolina Gałuszka i Milena Krupa z kl. VIb wzięli udział w Powiatowym Konkursie Kulinarnym „Zdrowie na talerzu” organizowanym w ramach VIII edycji programu „Trzymaj formę”. Zadaniem konkursowym było:
I etap
-skomponowanie przepisu na sałatkę i surówkę oraz wyliczenie kaloryczności na 100g dania,
II etap
- wykonanie przepisu w praktyce.
Spośród 27 nadesłanych prac na I etap, przepisy Tomasza Kuśnierskiego i Marcela Chrzuszcza zakwalifikowały się do II etapu konkursu, który polegał na wykonaniu sałatki i surówki według własnego przepisu w Zespole Szkół Gastronomicznych w Częstochowie.
Uczniowie kl. VIb godnie reprezentowali SP nr 47. Przygotowali smaczne i wartościowe potrawy.
Rywalizacja zakończyła się degustacją wszystkich dań i wręczeniem dyplomów uznania dla uczestników konkursu.
XLIII Marsze na Orientację im. Barbary Rychlik
W sobotę, 17 maja 2014 r. odbyły się XLIII Marsze na Orientację im. Barbary Rychlik
Organizatorami imprezy byli: Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie i SKKT PTTK „Egzotyk” przy VI LO im. J. Dąbrowskiego w Częstochowie.
Bazą imprezy były autokary organizatora ustawione na parkingu w Złotym Potoku koło Źródeł Zygmunta i Elżbiety.
Wiadomo było, że impreza odbędzie się bez względu na pogodę. Nie wszyscy mieli odwagę iść z mapą w las w deszczu. Jednakże znalazła się grupa śmiałków z naszej szkoły. Startowali w trzech drużynach w kategorii TD. Oprócz uczniów szkół podstawowych w marszach uczestniczyli gimnazjaliści, licealiści i osoby dorosłe nie tylko z Częstochowy, ale także z innych miast naszego województwa np. z Rybnika. Jedna drużyna z naszej szkoły zdobyła punktowane miejsce. Uczestniczyliśmy tylko w jednej części marszu. Na drugi etap zabrakło nam suchych butów i ciuchów na zmianę. Opiekę nad uczniami sprawowały: M.Kwiatkowska i A. Szewczyk oraz w imieniu rodziców T. Fedoniuk. Mimo ciągłego deszczu było wesoło, za tydzień znowu będziemy maszerować.
Warsztaty kulinarne w klasie VI b
W poniedziałek i wtorek tj. 07 i 08 kwietnia 2014 r. udało nam się zrealizować kolejne warsztaty kulinarne. Tym razem był to: „Domowy twarożek”.
W zajęciach uczestniczyli (i to bardzo chętnie) uczniowie z klasy VIb.
Nadzór sprawowała pani Renata Anioł a kulinarnych rad udzielały panie kucharki: Dorota Szymocha i Marta Cupiał.
Całość prac obrazują zdjęcia.
Warsztaty kulinarne w klasie II a
27 marca już po raz 5 w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne w klasie II a. Uczniowie zanim przystąpili do przygotowywania zdrowych i pożywnych past zostali zapoznani z zasadami zdrowego odżywiania. Ich kolejnym zadaniem było przygotowanie kolorowych kanapek.
IV Rajd Bałwankowy
Pierwszego marca wyruszyliśmy na IV rajd bałwankowy. Szesnastu uczniów klas II – V, pod opieką jednej mamy i pań A. Szewczyk i M. Kwiatkowskiej, w słoneczny i ciepły sobotni poranek wędrowało z Błeszna na Stradom całkiem nowymi ścieżkami, próbując znaleźć resztki zimy i pierwsze oznaki przedwiośnia. Trasa liczyła 9 kilometrów, czyli 9000 metrów, czyli 900000 centymetrów, czyli 9000000 milimetrów. Nikogo nie zdziwi fakt, że nogi bolały. Zmęczeni, ale zadowoleni z wędrówki byli nie tylko doświadczeni piechurzy, ale i nowicjusze. Na mecie rajdu w Gimnazjum nr 16 czekały na nas poczęstunek, gry i konkursy oraz ulubiona przez dzieci loteria fantowa. Nasi uczniowie zdobyli nagrody w dwóch konkursach: na zimowy rysunek – Natalia z klasy V i Zosia z III, na wiersz – Klaudia z klasy IV. Nagrodami były słodycze.
VIII Walentynkowe Marsze na Orientację
„Moja Kochana! Zgódź się na spacer dziś! Mam piękną mapę, pomysłów moc! Pójdź więc wraz ze mną do parku dziś!”
Taka była zachęta do udziału w „VIII Walentynkowych Marszach na Orientację” – które odbyły się w sobotę 15. 02. 2014 r.
w parku pod Jasną Górą. Była to impreza turystyczna i humorystyczna, rzecz jasna w związku z Walentynkami koedukacyjna. Na jedną dziewczynę w zespole przypadał jeden chłopak. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny po dwóch chłopców i dwie dziewczynki w każdej. Jedną zgraną grupę tworzyli uczniowie VI a, a drugą VI b.
Drużyny startowały w kategorii TD z mapami w kształcie serca, kolorowymi w barwach czarno – białych i oczywiście czerwonej.
Rzecz jasna i tym razem nie obyło się bez sukcesu, jedna z naszych drużyn zajęła w swojej kategorii I miejsce. Gratulujemy
Zawodnikami w czasie rajdu opiekowała się pani M. Kwiatkowska – Klimek.
Konferencja podsumowująca realizację projektu pilotażowego pt.” Ruch i zdrowe żywienie w szkole”
Dnia 9. grudnia 2013 r. w Ośrodku Rozwoju Edukacji odbyła się uroczysta konferencja podsumowująca projekt realizowany w latach 2011-2013. W konferencji wzięła udział nasza szkoła a reprezentowała je p. Agnieszka Leszcz – Krysiak i p. Renata Anioł. W projekcie oprócz naszej szkoły uczestniczyło jeszcze 9 szkół promujących zdrowie z województwa warmińsko-mazurskiego, śląskiego i podlaskiego.
Realizatorów projektu oraz zaproszonych gości powitała wicedyrektor ORE Dorota Żyro. Podczas uroczystości wystąpili:
- dr Jerzy Deneka – Wicedyrektor Departamentu Zwiększania Szans Edukacyjnych MEN, w swoim wystąpieniu podkreślił rolę dyrektora w kształtowaniu polityki zdrowotnej szkoły,
- prof. dr hab. med. Barbara Woynarowska – Wydział Pedagogiczny UW. Pani profesor mówiła o posiłkach szkolnych i polityce w zakresie zdrowego żywienia w szkołach promujących zdrowie w Polsce
- Grażyna Skoczek – Zespół ds. Promocji Zdrowia podsumowała realizację dwuletniego projektu pilotażowego pt. Ruch i zdrowe żywienie w szkole
Mieliśmy okazję przedstawić nasze doświadczenia z realizacji projektu. Swoje doświadczenia zaprezentowały również: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kpt. W. Wysockiego z Bielska Podlaskiego oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 z Olsztyna.
Realizatorzy oraz osoby wspomagające otrzymali dyplomy i podziękowania.
Szkolny Konkurs „Zdrowe śniadanie”
Samorząd szkolny w ramach zadania zachęcającego do zdrowego odżywiania postanowił ogłosić Szkolny Konkurs „Zdrowe śniadanie”. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do przynoszenia do szkoły oprócz śniadania warzyw i owoców. Przedstawiciele samorządu przez cały listopad w wybrane losowo dni zbierali w klasach informacje, którzy uczniowie przynieśli warzywa i owoce. W wyniku konkursu zwycięzcą listopada została klasa V a, aż 77 % uczniów tej klasy przynosi do szkoły warzywa i owoce. II miejsce zajęła klasa V b (73,3%) a III miejsce VI b (70,3 %). Zwycięzcy miesiąca otrzymają w nagrodę kosz owoców. Konkurs „Zdrowe śniadanie” będzie trwał do końca roku szkolnego.
Warsztaty kulinarne w klasie I a i I b
W ramach programu „Wf z klasą” po raz 3 w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne w klasie I a i I b. Uczniowie zanim przystąpili do przygotowywania kanapek zostali zapoznani z zasadami zdrowego odżywiania. Ich kolejnym zadaniem było przygotowanie zdrowych i pożywnych kanapek.
Zajęcia Zumba fitness
W ramach uczestnictwa w programie „Wf z klasą” 21 listopada 2013 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia Zumba fitness, które prowadziła instruktorka Zumby Katarzyna Bąk razem z Ewą Migodzińską. Najpierw odbyły się zajęcia dla dzieci a później dla mam. Serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie zajęć
Warsztaty kulinarne – ciasteczka i pierniki
Uczniowie klasy VI a w listopadzie piekli pyszne ciasteczka i pierniczki, które później ozdabiali lukrem.
Poniżej podajemy przepisy:
Pierniki Julki
Składniki:
- 2 ½ szklanki mąki
- ¼ szklanki miodu
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 5 łyżek miękkiego masła
- 1 duże jajko
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 3 łyżeczki przyprawy do piernika
- 1 łyżeczka kakao
Opis przygotowania:
Wszystkie składniki wymieszać i zagnieść, dokładnie wyrabiać, aż do uzyskania jednolitej masy. Następnie ciasto rozwałkowywać na grubość około 3mm i wykrawać pierniczki. Układać na blaszce wyłożonej papierem, piec przez ok. 8-10 minut w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu i wystygnięciu pierniczki udekorować lukrem.
Po upieczeniu są mięciutkie, później twardnieją by po jakimś czasie znów zmięknąć. Przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Ciastka kruche/pierniki
Składniki:
- ½ kg mąki pszennej
- 25 dag margaryny (Kasia)
- 12 dag cukru pudru
- 3 jajka ( 1 całe i 2 żółtka)
- 1 mały proszek do pieczenia (30g)
- Cukier waniliowy
- Przyprawa do piernika
Opis przygotowania:
1. Mąkę przesiać na stolnicę. Dodać jajko, cukier, proszek do pieczenia i margarynę. Margarynę posiekać nożem.
2. Do ciasta można dodać według upodobań: cynamon, kakao, zapach migdałowy, rumowy, waniliowy lub skórkę otartą z cytryny. My dodaliśmy przyprawę do pierników.
3. Bardzo szybko zagnieść ciasto i włożyć do lodówki na 1 godzinę.
4. Ciasto rozwałkować na ok. 0,5 cm i wycinać ciasteczka. Układać je na natłuszczonej i posypanej mąką lub wyłożonej papierem blaszce. Można posmarować je jbiałkiem i posypać cukrem.
5. Piec w 180 stopniach 10-12 min.
Ciasteczka można potem polukrować, posmarować polewą czekoladową, posypać cukrem pudrem lub cukiereczkami.
XVII Rajd Parasolowy
Dnia 23 listopada 2013 r. wybraliśmy się na kolejną imprezę turystyczną - XVII Rajd Parasolowy. Do pokonania mieliśmy trasę 10 km, która rozpoczynała się w Hubach przez Rzerzęczyce do Michałów Kłomnicki. Meta rajdu znajdowała się w szkole w Witkowicach. Nasi uczniowie – 13 osób z klas drugich, trzecich, czwartych i szóstych wędrowali dzielnie. W czasie marszu mieliśmy okazje fotografować nasze kolorowe parasole i wyśmienite humory. Po drodze mogliśmy chwilę odpocząć, aby nabrać sił na dalszą wędrówkę. Wszyscy uczestnicy rajdu dotarli do mety w Witkowicach, gdzie przygotowane były różne atrakcje. Po zjedzeniu smacznych kiełbasek z chlebem i gorącą herbatką dzieci brały udział w różnych konkursach, loteriach i zabawach. II miejsce zdobyła Julia Kania uczennica kl. IV b w konkursie kręcenia hula-hop, III miejsce zdobyła Hania Warońska w konkursie plastycznym „Jesienny parasol” a wszyscy uczestnicy rajdu jako zespół zajęli III miejsce w konkursie fotograficznym „Parasol” . Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy autokarem do Częstochowy.
Ja zdrowo i kulturalnie spożywać śniadanie – zajęcia w klasie II b
21 listopada 2013 r. w klasie II b miało miejsce wydarzenie, które na jakiś czas przemieniło salę lekcyjna w kuchnię, a uczniów w kucharzy. Dzieci przygotowywały posiłek, którym miało okazać się wspólne śniadanie. Na stole, przykrytym obrusem, pojawiły się specjały rodziców , babć i dziadziusiów: powidła, przetwory i inne wiktuały. Następnie uczniowie zaprosili do wspólnego stołu pracowników szkoły. Atmosfera była radosna, śniadanie spożyte a brzuchy pełne. Anna Warzocha
Marsze na orientację
9 listopada 2013 r. odbyła się kolejna impreza turystyczna – marsze na orientację. Organizatorami imprezy byli Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie oraz SKKT PTTK „Azymut” przy IX LO im. C.K. Norwida.
Impreza odbyła się na osiedlu północ oraz w Lasku i na Polach Aniołowskich. 12 uczniów z klas czwartych i szóstych przy wsparciu jednego taty i p. M. Kwiatkowskiej startowało w czterech drużynach w kategorii TP i TD. Wyposażeni w mapy i kompasy musieli samodzielnie znaleźć trasę wyznaczoną w terenie miejskim i w lesie oraz specjalnie oznaczone punkty na tej trasie w jak najkrótszym czasie. Bazą imprezy były Sale Katechetyczne na plebani parafii Św. Maksymiliana Kolbe przy ulicy Starzyńskiego.
Dwie drużyny zajęły pierwsze miejsca w swojej kategorii, nagrodą były dyplomy i słodycze.
Dodatkową atrakcją była dla niektórych, pierwsza w życiu, przejażdżka tramwajem.
Warsztaty kulinarne
W ramach działań związanych z promocją zdrowia w szkole realizowane są warsztaty kulinarne. Pierwsze warsztaty odbyły się 7 X 2013r. Dzieci z klasy III b z pomocą mamy Kuby pani Renaty Derczyńskiej piekły chleb. Wypiek udał się doskonale. Na koniec dzieci zjadły cieplutki chlebek. Był – przepyszny.
14 października odbyło się drugie warsztaty kulinarne „Jesienne przetwory” z uczniami kl. Zajęcia prowadziła Pani kucharka Dorota Szymocha i pani. A. Leszcz-Krysiak. Uczniowie wykonali słoiki z papryką, burakami, śliwkami i prażonymi jabłkami. Wszystkie przetwory będzie można kupić na szkolnym kiermaszu.
Już przygotowujemy się do warsztatów na których będziemy piekli rogaliki i kruche ciasteczka.
Sportowy Okrągły Stół
Szkoła przygotowując się do przeprowadzenie Sportowego Okrągłego Stołu, w ramach projektu „Wf z klasą”, przeprowadziła wśród uczniów ankietę przygotowaną przez p. Agnieszkę Leszcz – Krysiak. Uczniowie odpowiadali m. in. Na pytania dotyczące ich zwyczajów żywieniowych oraz aktywności fizycznej. Dzień wcześniej koordynator projektu p. Marek Wolański razem z nauczycielami wspierającymi p. Izabelą Matuszewską, Elżbietą przygotowali kolorową dekorację – drzewko decyzyjne, na którym podczas spotkania uczniowie mieli umieszczać sytuację, które ich zdaniem wymagają poprawy oraz możliwe rozwiązania. W czwartek 11 października w szkole odbył się Sportowy Okrągły Stół, w którym wzięli uczniowie klas starszych oraz nauczyciele. Na samym początku obrad uczniowie zapoznali się z wynikami przeprowadzonej wśród nich ankiety. Pytania z jakim musieli się zmierzyć to m.in.: czy dziś zjadłeś pierwsze śniadanie, Czy zjadłeś lub będziesz jadł w szkole drugie śniadanie, jak często w czasie pobytu w szkole czujesz, że jesteś głodny, ile razy w tygodniu zjadasz lub pijesz: owoce, warzywa, mleko (kefir, jogurt maślanka), słodycze, coca-cola (inne napoje gazowane). Pytania dotyczące aktywności fizycznej dotyczyły m.in.,: w ilu dniach w ostatnim tygodniu przeznaczyłeś na aktywność fizyczną, jak ogólne oceniłbyś swoją aktywność fizyczną, Czy lubisz lekcje w-f w szkole, w jakiej części wszystkich lekcji w-f w szkole brałeś udział w ubiegłym roku szkolnym?
Uczestnicy zgodnie doszli do wniosku, że mimo iż systematycznie i bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach wychowania fizycznego powinniśmy zwiększyć aktywność fizyczną osób mniej uzdolnionych sportowo. Uczniowie zwrócili uwagę, że wyniki ankiety wskazują jednak, że powinni zwrócić uwagę na zdrowe odżywianie. Na drzewie decyzyjnym uczniowie umieścili dwie sytuacje które wymagają naprawy: zwiększenie aktywności fizycznej osób mniej uzdolnionych sportowo o raz zachęcenie uczniów do zdrowego odżywiania się. Uczniowie podali mnóstwo ciekawych propozycji rozwiązania tych problemów. Zaproponowano: w przeprowadzenie w szkole odbywały się zajęcia z zumby lub aerobiku, uczniowie bardzo chcieliby wyjeżdżać na basen, uczestniczyć w wycieczkach rowerowych oraz pieszych rajdach i wycieczkach. Doszli do wniosku, że dla klasy która w całym roku szkolnym najwięcej ćwiczyła i miała największą frekwencję na lekcjach wf przyznana zostanie nagroda – niespodzianka. W ramach promocji zdrowego odżywiania uczniowie chcieli m.in. : aby raz w tygodniu robili sałatki owocowe, wodę i owoce dla wszystkich uczniów. Proponowali równie, aby odbyły się warsztaty zdrowego odżywiania. Podjęli również decyzję, ze należy wprowadzić zakaz przynoszenia i jedzenia słodyczy i picia napojów gazowanych. Uczestnicy doszli do wniosku, że aby zrealizować postulat owoce i woda dla wszystkich należy poszukać pomocy na zewnątrz i znaleźć sponsora na wodę i owoce. Na zakończenie wszyscy uczestnicy Sportowego Okrągłego Stołu podjęli decyzję jakie zadania będą realizowane w szkole:
- Warsztaty zdrowego odżywiania – październik
- Zajęcia ruchowe - zumba – listopad
- Wyjazdy na basen – listopad, grudzień
- Rajd pieszy – „Po zdrowie” – październik
- Wycieczka górska – październik
- Sałatki owocowe raz w miesiącu – listopad
- Turniej Tenisa Stołowego – listopad
Debatę można uznać za bardzo udaną, bowiem wszyscy uczestnicy aktywnie brali w niej udział, a przy okazji my, nauczyciele wychowania fizycznego dowiedzieliśmy się jak wyglądają nasze lekcje z punktu widzenia dziecka. Dobrze jest wysłuchać głosu ze wszystkich stron.
Kolejna wycieczka turystyki kwalifikowanej w Beskidzie Śląskim
Dnia 26 października 2013 r. wybraliśmy się na ostatnią przed przerwą zimową wycieczkę turystyki kwalifikowanej w Beskid Śląski. W tej imprezie uczestniczyło 8 uczniów z klas IV i VI pod opieką Anny Szewczyk. Jadąc autokarem podziwialiśmy piękno krajobrazu Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego. Gdy dojechaliśmy na miejsce startu w miejscowości Ustroń Polana wyruszyliśmy na wędrówkę czerwonym szlakiem, który poprowadził nas do schroniska PTTK na Równicy położonej 884m n.p.m. Tam właśnie mogliśmy chwilę odpocząć i posilić ciepłą potrawą, równocześnie rozkoszując się pięknem polskiej, złotej jesieni. Następnie ruszyliśmy w dalszą drogę szlakiem niebieskim, którym doszliśmy do Orłowej położonej 766m n.p.m. Tutaj mogliśmy po raz kolejny odpocząć na łonie natury podziwiając przepiękne widoki. Po krótkiej przerwie ruszyliśmy w drogę szlakiem zielonym, który doprowadził nas do mety w miejscowości Ustroń Polana. Na miejscu potwierdziliśmy zdobyte punkty regulaminowe ( 19) i uzupełniliśmy książeczki GOT. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy autokarem do Częstochowy.
XL Złaz Turystyczny „Pieczenie ziemniaka”
12 października 2013 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 47 uczestniczyli w XL Złazie Turystycznym ,,Pieczenie Ziemniaka”. Rajd zorganizował Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie i SKKT PTTK “Azymut” przy IX LO im. CK Norwida w Częstochowie.
Celem akcji było ukazanie młodemu pokoleniu, jak dużym zagrożeniem dla środowiska i zdrowia ludzi na obszarze Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej; zaśmiecanie terenów atrakcyjnych turystycznie i rekreacyjnie oraz brak świadomości mieszkańców o konieczności bezpiecznego gromadzenia i wywozu odpadów na wyznaczone do tego miejsca.
54 uczestników złazu ze Szkoły Podstawowej nr 47 miało do pokonania 12 km odcinek przypadający na trasę Korwinów – Olsztyn - Sokole Góry.
W trakcie trwania marszu uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w porządkowaniu wyznaczonego odcinka terenu objętego akcją. Większość uczestników złazu oprócz śmieci zbierała również grzyby J. Meta złazu zlokalizowana była w Olsztynie – Sokolich Górach na terenie ,,suchego zalewu”. Na miejscu zamiast pieczenia ziemniaków zorganizowano pieczenie kiełbasek. Organizatorzy rajdu przygotowali dla dzieci różnego rodzaju konkursy.
Na mecie złazu czynny był punkt sprzedaży losów, który cieszył się dużą popularnością wśród uczestników sobotniej wyprawy.
Wycieczka turystyki kwalifikowanej – Beskid Śląski
Dnia 5 października 2013 r. wybraliśmy się grupą 11 osobową ( 9 uczniów, 1 rodzic i 1 nauczyciel) na wycieczkę turystyki kwalifikowanej w Beskid Śląski. Jadąc autokarem mogliśmy podziwiać piękno krajobrazu Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego. Gdy dojechaliśmy na miejsce startu w miejscowości Buczkowice wyruszyliśmy na wędrówkę czerwonym szlakiem, który poprowadził nas do schroniska PTTK Skrzyczne położonego 1257m (n.p.m.). Tam właśnie mogliśmy chwilę odpocząć po męczącej wspinaczce i posilić się ciepłą potrawą równocześnie rozkoszując się pięknem polskiej, złotej jesieni. Następnie ruszyliśmy w dalszą drogę schodząc w dół szlakiem niebieskim, który prowadził do miejscowości Lipowa Ostre, w której była meta wycieczki. Na miejscu mogliśmy potwierdzić zdobyte punkty regulaminowe ( 21 ) i uzupełnić książeczki GOT . Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy autokarem do Częstochowy.
XIII MIedzyszkolne Marsze na Orientację „InOmania”
21 września 2013 r. odbyła się trzecia impreza turystyczna w tym miesiącu – marsze na orientację. Organizatorami imprez byli Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie oraz SKKT PTTK „Azymut” przy IX LO im. C.K. Norwida .
Terenem zmagań były lasy w okolicy Odrzykonia. Nasi uczniowie z klas trzecich i czwartych, startowali w trzech drużynach w kategorii TP i TD. Wyposażeni w mapy i kompasy musieli samodzielnie znaleźć trasę wyznaczoną w lesie oraz specjalnie oznaczone punkty na tej trasie w jak najkrótszym czasie.
Dwie drużyny zajęły punktowane miejsca w swojej kategorii – I i III, otrzymując dyplomy i słodkie upominki.
Pełni wrażeń i zadowoleni ze swoich sukcesów uczestnicy rajdu wrócili do Częstochowy.
Wycieczka turystyki kwalifikowanej w Beskidzie Śląskim
W dniu 14 września odbyła się wycieczka turystyki kwalifikowanej w okolicach Beskidu Śląskiego, organizowana corocznie przez regionalny oddział PTTK w Częstochowie. W imprezie wzięli udział nasi uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. Trasa wycieczki wiodła od Brenna Centrum, poprzez Błotny, Cisowy Wielki, Czupel, Łazek do Jaworza Nałęża. Z Częstochowy do Brennej uczestników rajdu zabrało kilka podstawionych autobusów częstochowskiego PKS-u. Trasa rajdu licząca około 10 km, podzielona była na dwa równe etapy. Etap pierwszy kończył się w schronisku PTTK noszącym nazwę „Na Błatniej”, gdzie uczestnicy mieli okazję odpocząć oraz coś zjeść przed wymarszem w drugi, powrotny etap. W trakcie wycieczki dzieci oraz niektórzy rodzice zbierali grzyby. Wśród zebranych okazów przeważały borowiki zajęcze oraz borowiki maślaki. Po dotarciu do mety wszyscy byli bardzo zmęczeni ale niewymownie szczęśliwi.
Rajd rowerowy
W dniach 07-08 września 2013r. odbył się kolejny rajd rowerowy zorganizowany przez p. Agnieszkę Leszcz-Krysiak i rodziców. Dzieci z klasy III b i rodzice pokonali w ciągu dwóch dni 100 km. W czasie wycieczki zwiedziliśmy: synagogę i grób cadyka w Lelowie, zamek w Bobolicach oraz Mirowie, Żarki, zalew w Poraju, fermę strusi oraz mini ZOO ze skansenem w Przybynowie, Choroń, i Olsztyn. W Dębowcu spotkała nas miła niespodzianka – zostaliśmy zaproszeni na słodki poczęstunek do dziadków Kornela – DZIĘKUJEMY
Nocowaliśmy w pensjonacie „Martynka” w Masłońskiem, gdzie czekało na nas wiele atrakcji: basen, trampolina, bilard, tenis stołowy, lotki, boisko do siatkówki.
XX Rajd Oddziałowy „Powitanie szkoły”
Po wakacyjnym odpoczynku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny promując zdrowy i aktywny tryb życia. 7 września 2013 r. uczestniczyliśmy w rajdzie pieszym „Powitanie szkoły” organizowanym przez SKKT PTTK „Stokrotka” przy SP nr 11 w Częstochowie.
Tym razem do pokonania mieliśmy trasę o długości 10 km, która rozpoczynała się w miejscowości Ottonów, prowadziła przez Konradów, Łojki a kończyła się w Szkole Podstawowej nr 11 w Gnaszynie.
Nasi uczniowie – 26 osób z klas drugich, trzecich, czwartych, piątych i szóstych oraz rodzice dzielnie wędrowali po pięknych okolicach zmierzając do mety rajdu. Towarzyszyła nam słoneczna pogoda i wyśmienite humory. Po drodze mieliśmy krótkie postoje w czasie, których mogliśmy chwilę odpocząć. Zmęczeni, z pęcherzami na nogach, ale zadowoleni dotarliśmy do mety, gdzie przygotowane były różne atrakcje: liczne konkursy sprawnościowe, plastyczne, z wiedzy różnorakiej i loteria. Po odpoczynku i zjedzeniu kiełbasek pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Czekamy na następny rajd.