Projekt Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
Projekt Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt o wieloletniej tradycji, który powstał z myślą o edukacji filmowej młodych widzów. Ambitne, niekomercyjne kino, spotkania z gośćmi, multimedialne prelekcje, dyskusje i warsztaty, interdyscyplinarne materiały dydaktyczne – to wszystko czeka na uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w kinach realizujących projekt w 32 miastach w Polsce.
Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej należą również do Koalicji dla edukacji filmowej powołanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”.
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej pozwalają na realizację różnych elementów podstawy programowej. Uzyskały patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty. Popierają je również uznani reżyserzy i aktorzy: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i Jerzy Stuhr.
Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu lub spotkanie z gościem. Nauczyciele dostają interdyscyplinarne materiały dydaktyczne (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy etc.) do wykorzystania w szkole. Po seansie najmłodsi uczniowie mogą wziąć udział w warsztatach lub konkursach plastycznych, natomiast starsi – w dyskusjach dla chętnych.
Edukacja filmowa odbywa się w Ośrodku Kultury filmowej – Kino Iluzja w Częstochowie.