20 marca 2019 r. w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Ogłoszone zostały dwa konkursy na wiosenną gazetkę klasową oraz wiosenne przebranie klasowe.
Wyniki konkursów:
- wiosenna gazetka klasowa:
I miejsce – klasa VI a
II miejsce – klasa VIII b
III miejsce – klasa VI b
- wiosenne przebranie klasowe:
I miejsce – klasa V a
II miejsce – klasa V b
III miejsce – klasa VI a
Kilka ciekawostek
Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze przypada na ten sam termin.
Kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca i jest to termin stały.
Astronomiczna wiosna w roku 2019 ma miejsce 20-marca
Dlaczego występują różnice między pierwszym dniem wiosny kalendarzowej a astronomicznej?
Odpowiedź jest prosta – jest to związane z ruchem wokół Słońca.
Astronomiczna wiosna rozpoczyna się zawsze w momencie równonocy wiosennej, czyli przesilenia wiosennego (dzień i noc mają dokładnie taki sam czas trwania – po 12 godzin) i trwa aż do przesilenia letniego (najdłuższego dnia w roku).
Pory roku a ruch Ziemi
Przez pory roku najczęściej rozumiemy okresy klimatyczne, charakteryzujące się określonymi warunkami termicznymi, bądź opadowymi (w szerokościach międzyzwrotnikowych), zmieniające się w rytmie rocznym i odpowiedzialne za cykle biologiczne. Są one następstwem zmiennych w cyklu rocznym warunków oświetlenia Ziemi w trakcie ruchu obiegowego Ziemi przy stałym nachyleniu osi obrotu. Ta zmienność wyraża się m.in. zmianami szerokości geograficznej, w której Słońce góruje w zenicie (promienie padają na powierzchnię pionowo), jak również zmianami wysokości kątowej Słońca w momencie górowania (w południe) na dowolnym równoleżniku oraz zmianami długości dnia i nocy.
Biorąc pod uwagę te charakterystyki można wyróżnić 4 charakterystyczne położenia Ziemi względem Słońca w trakcie jej obiegu wokół niego:
- równonoc wiosenną (20/21 marca) i równonoc jesienną (22/23 września) – Słońce góruje wtedy w zenicie na równiku, a promienie słoneczne w równym stopniu oświetlają półkulę północną i południową; dzień i noc na całej kuli ziemskiej trwają po 12 godzin;
- dzień przesilenia letniego (20/21 czerwca) – promienie słoneczne padają wtedy pionowo na Zwrotnik Raka (szerokość geograficzna φ – 23°27’N).
Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu przesilenia letniego na półkuli północnej;
autor: Przemysław Idzkiewicz (19.04.2005), wikimedia.org.
Źródło:https://eszkola.pl/geografia/pory-roku-a-ruch-ziemi-4991.html