Zima to trudny czas dla zwierząt. Szczególnie teraz, kiedy wszędzie jest mnóstwo śniegu. Jednak uczniowie naszej szkoły i przedszkolaki nie zapominają o dokarmianiu ptaków. Dzięki pewnemu panu stolarzowi z Grabowej, który bezpłatnie podarował nam 14 karmników, każdy członek Szkolnego Koła Ligii Ochrony Przyrody ma taki karmnik u siebie na podwórku. Jeden z tych karmników został również powieszony przed szkołą. Dzielne przedszkolaki nigdy nie zapominają o dosypywaniu karmy. Również dzieciaki z klasy pierwszej pilnują, aby karmniki nie były puste. Pamiętajcie, że każdy z Was może dołączyć do opieki nad ptakami. Poniżej kilka rad dotyczących dokarmiania ptaków:
1. Raz zaczętego dokarmiania nie wolno przerywać, ponieważ ptaki przyzwyczajają się do miejsca dokarmiania i, czekając przy większych mrozach na ponowienie karmienia, niekiedy giną.
2. Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
3. Początkowo wykładamy niewiele pokarmu, aby się nie zepsuł. Dokarmianie kończymy z wraz z nadejściem wiosny (przed końcem kwietnia).
4. Karma powinna być naturalna, sucha i co najważniejsze – niezepsuta i pozbawiona soli.
5. Karmnik musi być zamocowany stabilnie, a jego konstrukcja musi zabezpieczać karmę przed zamoczeniem czy wywianiem.